Oficerki jeździeckie to buty do jazdy konnej, które są ważnym elementem stroju każdego jeźdźca. Jak je wybrać, aby nasz zakup okazał się trafiony i zapewnił nam komfort jazdy?

Oficerki jeździeckie – materiały

Oficerki jeździeckie najczęściej wykonane są ze skóry. Mają sztywną i pozbawioną wyraźnego bieżnika podeszwę, która umożliwia prawidłowe oparcie buta w strzemieniu i pozwala na bezpieczne wysunięcie z niego stopy podczas upadku z konia. Cholewa oficerek jeździeckich jest często usztywniana w tylnej części, tak aby nie opadała i nie marszczyła się w dolnej części.

Oficerki jeździeckie wykonane ze skóry uchodzą za najbardziej eleganckie, jednak duży postęp technologiczny widać także w materiałach, z których mogą być zrobione. Buty do jazdy konnej produkowane są także z materiałów syntetycznych, zapewniających stopom swobodne oddychanie i pełen komfort. Oficerki jeździeckie wykonane z tworzyw syntetycznych często bywają tańsze niż te skórzane.

Buty do jazdy konnej projektuje się tak, aby również zapewniały komfort przy pracach w stajni np. z cholewką z wodoodpornego neoprenu, a ciasne dopasowanie pod kolanem zapobiega przedostawaniu się do środka oficerek jeździeckich siana i słomy. Warto wybrać te, posiadające wstawkę ograniczającą przesuwanie się ostróg oraz antypoślizgową podeszwę.

Należy wiedzieć, że wśród oficerek jeździeckich znajdziemy także kalosze i ocieplane buty do jazdy konnej.

Oficerki jeździeckie – ważne wymiary

Przystępując do zakupu oficerek jeździeckich, ważne są pomiary nogi potrzebne do prawidłowego doboru obuwia. Wybierając buty do jazdy konnej oprócz zakupu mamy do wyboru zrobienie ich na miarę. W obu wypadkach potrzebna będzie znajomość:

  • szerokości obwodu łydki – mierzymy ją w najszerszym miejscu. Przy pomiarze należy oprzeć ciężar ciała na mierzonej nodze, ponieważ wtedy łydka osiągnie maksymalną szerokość;
  • wysokość do zgięcia kolanowego – mierzymy odległość od pięty do zgięcia kolanowego. Przy pomiarze należy lekko zgiąć nogę, tak jak przy siedzeniu w siodle;
  • rozmiar stopy – chociaż przeważnie każdy dokładnie zna swój rozmiar stopy, to w przypadku kupowaniu oficerek do jazdy konnej zaleca się go nieco zawyżyć.

Ważnym jest, aby dokonywać pomiarów w stroju, w którym będziemy jeździć. Należy pamiętać też o tym, że prawidłowe pomiary potrzebne do zakupu oficerek jeździeckich będą możliwe przy pomocy drugiej osoby.

Gdzie kupić oficerki jeździeckie?

Zamiłowanie do jeździectwa nie maleje, dlatego razem z popularnością Internetu rośnie ilość sklepów internetowych. Tradycjonaliści cały czas mogą kupić oficerki jeździeckie w branżowych sklepach, chociaż jest ich mniej. Osoby bardzo zabiegane i zwolennicy zakupów internetowych bez problemu dokonają zakupu przy pomocy kilku kliknięć i ogromnym wyborze towaru. Jednym ze sklepów internetowych o bardzo szerokiej ofercie jest https://konik.com.pl/.

Przy mniejszym budżecie, lub braku pewności co do kontynuowania jeździectwa, przy zakupie oficerek jeździeckich damskich, męskich, a nawet dziecięcych można także skorzystać z serwisów proponujących zakup z drugiej ręki, albo kupić je bezpośrednio od kogoś znajomego.

Dobre oficerki jeździeckie, to te wygodne i funkcjonalne!

By akte