Fences to sztuka, której akcja rozgrywa się w latach 50. XX wieku, będąca częścią cyklu Pittsburgh napisanego przez Augusta Wilsona. Bada stosunki rasowe i doświadczenie afroamerykańskie. Bada również relację między ojcem a synem. Ostatecznie, ta sztuka jest potężnym i ważnym badaniem stosunków rasowych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tematach i bohaterach sztuki. A jeśli szukasz wspaniałego teatru do obejrzenia w tym sezonie wakacyjnym, ta sztuka może być idealna dla Ciebie!

Walka Troi ze Śmiercią

Choć nauczono nas bać się śmierci, Troy nie zawsze był postrzegany jako koszmarna istota. Dorastał w południowej rodzinie i zmagał się z nadużywającym ojcem. Podczas pobytu w więzieniu Troy był gwiazdą baseballu. W wolnym czasie Troy konfrontuje się ze swoim szefem i postanawia zostać kierowcą śmieciarki. Chociaż jest rozczarowany faktem, że musi zostawić swoich przyjaciół za śmieciarką, podnosi swoją samoocenę poprzez automitologizację. Odtwarza siebie jako mitycznego człowieka z Biblii i opowiada o swoich zmaganiach ze Śmiercią.

Temat śmierci jest ważny w tej sztuce, ponieważ Śmierć jest symbolem wszystkich przeszkód, które musimy pokonać, aby osiągnąć szczęście. Śmierć była częścią życia Troya, kiedy jego związek z Rose był skalisty, ale w końcu jej zagraża. W miarę postępów sztuki, Śmierć ostatecznie go podbija i jego życie dobiega końca. Ale w końcu Śmierć była dla Troya spektakularną porażką. Spędził swoje życie próbując wygrać z tymi przeszkodami, ale ostatecznie kończy się przegraną w walce ze Śmiercią.

W powieści Augusta Wilsona Troy jest czarnoskórym mężczyzną, który mieszka z żoną Rose i dwoma synami, Cory’m i Lyonsem. Opiekuje się również swoim bratem Gabe’em i przyjacielem Bono. W tym czasie Troy musi również uporać się ze swoim zdrowiem fizycznym. Kilka razy prawie umiera i jest wręcz przerażony, gdy dowiaduje się, że jego syn może się odwdzięczyć.

Podczas gdy ze zmagań Troya ze Śmiercią i opłotkami wyrosła jego walka, zyskał on awans w pracy. Niestety, nigdy nie sprostał swojemu potencjałowi. Jego rodzina i praca zostały zniszczone, a on sam został wyrzucony ze świata. Zmagania Troya ze śmiercią i płotami to powracający motyw w powieści Augusta Wilsona. W rzeczywistości bariera koloru jest wciąż obecna w naszym społeczeństwie.

W Płotach powraca motyw nasion i roślin. Rodzina używa płotu, aby utrzymać ich razem i bezpiecznie. Symbolizuje on więzi między pokoleniami. Reprezentuje również więzi, które wiążą rodzinę Maxsonów. Chociaż istnieje wiele więzi między członkami rodziny, nie może ich zmienić. Jako taki, tytuł „Płoty” jest bardziej odpowiedni niż The Fence. Mimo że historia rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku w wiejskiej części Ameryki Południowej, temat jest nadal obecny.

Fabuła Fences to dramat rodzinny z centralnym konfliktem skupionym na odmowie Troya, by pozwolić synowi grać w piłkę. Ostatecznie, odmowa Troya, aby pozwolić Cory’emu grać w piłkę nożną niszczy jego marzenia o studiach, a on sam musi odbudować swoje marzenia z popiołów utraconych marzeń. Historia obraca się wokół rodziny Maxsonów i zmagań Troya, by sprostać roli męża i ojca. Jego nieudane próby wypełnienia obowiązków niemal powodują rozpad rodziny.

Relacje Cory’ego z ojcem

Film „Fences” opowiada o burzliwej relacji między synem a ojcem i o tym, co się dzieje, gdy jeden nie rozumie drugiego. Troy, ojciec Cory’ego, tkwi w przeszłości i nie potrafi dostrzec otaczającego go świata. Swoje wyobrażenie o życiu przenosi na Cory’ego i Lyona, na których ma negatywny wpływ. August Wilson w mistrzowski sposób rzeźbi relację między ojcem i synem, a także pokoleniową klątwę.

August Wilson pisze sztuki w swoim „cyklu wiekowym”, każda z nich dotyczy życia czarnych w jednej dekadzie XX wieku. Ta rozgrywa się na początku lat 60-tych, w przededniu zaangażowania Stanów Zjednoczonych w Wietnamie. Po śmierci Troya, Cory zostaje zainspirowany do wstąpienia do Marines. Na tym jednak sytuacja się nie kończy. Cory ostatecznie wstępuje do Marines, a jego ojciec staje się jego sprzymierzeńcem. Ostatecznie ta decyzja wpływa na kierunek jego życia, podobnie jak jego relacje z ojcem.

Troy kochał swojego syna i starał się go chronić przed podobnymi zmaganiami. Choć nie chciał, by Cory poszedł na pogrzeb Troya, uważał, że Cory musi usłyszeć radę ojca: „Lekceważenie ojca nie zrobi z ciebie mężczyzny”. Ostateczny konflikt między Troyem a jego synem jest wynikiem niewykorzystanego strachu i gniewu. Jako syn nadużywającego ojca, Cory musi nauczyć się samodzielności.

Konflikt między Troyem a jego synem jeszcze bardziej ich od siebie oddala, nawet gdy Troy stara się chronić syna przed krzywdą, jaką mogą wyrządzić jego czyny. Podczas gdy Troy chce, aby wszystko było lepsze dla Cory’ego, nie chce zaakceptować nieszczęścia swojego syna. Zamiast tego, Troy chce, aby Cory pracował w A&P jako sposób, aby być bardziej praktyczne i spłacić za jego ciężką pracę.

Mimo różnic w relacjach między Troyem a Cory’m, widać miłość ojca do Cory’ego. Pomimo różnic między nimi, ich związek jest silny. Troy chce pomóc synowi w realizacji jego potencjału. W końcu Troy uświadamia sobie, że jego syn może popełniać błędy i uczyć się na nich. W rezultacie powstaje lepszy świat. Jest gotów poświęcić własne potrzeby, aby chronić swojego syna.

Troy walczy z przeszłością i stara się spełnić amerykański sen, aby potwierdzić swoją traumę. Niestety, jego pogoń za amerykańskim snem doprowadziła do odizolowania się od reszty rodziny. Choć Troy stara się chronić swoich synów, nie zdaje sobie sprawy, że świat zawodowego sportu różni się od tego, w którym dorastał. On również chce zapewnić im lepsze życie niż to, w którym dorastali jego synowie.

Złożona jest również relacja Rose i jej syna. Matka Cory’ego z trudem radzi sobie z niepewnością syna. Nieustannie przypomina mu, jak ważna jest dla niego matka. Stara się również, aby Rose była szczęśliwa i zadowolona. Stara się też, by ciężej się uczył, by nie został zwolniony. Ostatecznie to się nie udaje i Cory wychodzi z domu na mecz.

Relacje Bono z ojcem

W książce ojciec Bono opowiada o znaczeniu ojcostwa i znaczeniu płotów. Mówi też o ojcu swojego syna, Troyu, i o ogrodzeniach, które razem zbudowali. Troy opowiada historię swojego starego psa, Blue. Wspomina również, że jego ojciec był dobrym piosenkarzem. Ojciec Bono również ma świetny związek z płotami, łączy ich bliska więź. Historia pokazuje również, jak relacje ojca z synami nie zawsze są dobre.

Relacje Troya i Bono z ich ojcami są złożone. Obaj ojcowie urodzili się w warunkach zbliżonych do niewolniczych i zostali sprzedani na odległe plantacje. W dorosłym życiu nie mieli nuklearnych rodzin, ale odziedziczyli po ojcach cenne cechy. Kładli nacisk na rodzinę, obowiązek i odpowiedzialność. Jednak ich relacje z Troyem są również popękane przez nierzetelność i przemoc ich ojców.

W sztuce związek Bono i Troya komplikuje się po śmierci ojca. Troy, który również jest kierowcą ciężarówki, żeni się ponownie i próbuje rozpocząć nowe życie. W tym czasie Troy ma romans z kobietą, która jest mu bardzo bliska. Kiedy Troy pyta Bono, kiedy kupi Rose lodówkę, Bono odpowiada, że zrobi to po ukończeniu ogrodzenia.

Ojciec w tej powieści, Troy Maxson, to alkoholik, który zmaga się ze swoim nałogiem. Jego ojciec porzucił go, gdy był małym chłopcem, a teraz jest ograniczony do życia w świetle prawa. Troy musi pracować, aby zapłacić za swoje przeszłe grzechy, zanim będzie mógł ruszyć dalej ze swoim życiem. Książka podkreśla również znaczenie rodziny i ojcostwa. W rzeczywistości, brak ojca w rodzinie jest często poruszany poprzez słowa matki dziecka, Rose.

Podczas gdy wielu czarnych ludzi uciekło z systemu niewolnictwa w południowych stanach, wielu wyruszyło na północ, by wieść lepsze życie. Niektórzy dotarli aż do Kanady. Niepewna osobowość ojca Bono uniemożliwiła mu posiadanie dzieci i była to decyzja, którą podjął, aby poradzić sobie z okolicznościami. Bono stał się ofiarą rasizmu wynikającego z zachowania ojca. Obwinia tę nierzetelność ojca za brak chęci do posiadania dzieci.

Podczas gdy obie postacie zyskują podobne atrybuty dzięki swoim doświadczeniom, różnice między Bono i Troyem są dość uderzające. Troy jest osobą wściekłą, natomiast Bono jest osobą pobłażliwą. Różnice między nimi polegają na tym, że obaj mają za sobą traumatyczną przeszłość. Podobnie, obie postacie starają się stać lepszymi ludźmi, co może być powodem, że ich losy są tak podobne. Autor „Płotów Wilsona” Joseph H. Wessling uważa, że realiści powinni oczekiwać od postaci dobra.

Fabuła to skomplikowana opowieść o rodzinie w połowie XX wieku. Główny bohater, Troy, jest pracowitym, surowym i szukającym przyjemności ojcem. Bono to dawny szkolny przyjaciel Troya, a ich relacja jest skomplikowana. Jest on typowym afroamerykańskim mężczyzną. Chociaż obaj są niesamowicie różni, dzielą te same wartości i ideały. Ostatecznie obaj mężczyźni próbują uwolnić się od swoich ojców.

Dane adresowe:

AKTE Ogrodzenia-Plastikowe.pl – sztachety plastikowe – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 61 665 06 06
kom: 784 377 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]

By akte